Ülkemiz mutfağının yurtdışı tanıtımı ve Gastronomika

İspanya’da San Sebastian, yerkürenin iki-üç gastronomi merkezlerinden biri. Yeme-içme profesyonellerini ve gastronomi yazarlarını bir araya getiren Gastronomika fuarında bu yıl tanıtılan iki mutfaktan biri Türkiye mutfağıydı.

Ülkemiz mutfağı Gastronomika’da üç şekilde temsil edildi. Auditorium denen devasa konferans salonunda konuşma ve hünerlerini gösterme, fuar merkezi Kursaal’in alt katındaki büfelerde pişen yemekleri ve ürünleri yabancılara tattırma ile açılış yemeğinde yemek pişirme.Auditorium’da sunum yapma imtiyazına dört şef erişti. Maksut Aşkar, Mehmet Gürs, Deniz Şahin ve Cüneyt Asan. Bu  seçimde benim hoşuma giden taraf, hepsinin farklı gelenek ve stilleri  temsil etmesi ve dolayısıyla mutfağımızın ve insanımızın çeşitliliğinin ve farklı hünerlerin sahneye yansıması. Açılış yemeğinde ülkemizi, yenilikçi mutfağımızın öncüsü ve dünyada en tanınan şef-girişimcimiz Mehmet Gürs temsil etti. Baş aşçısı Cihan Bey, çok iyi lakerda ve hafif zeytinyağlılar ile yabancıların beğendiği bir kuzu hazırladı. Herkese açık büfelerde ise, Alancha’dan Deniz Şef, Kiva’dan Deniz Hanım (hazırladığı gerdan-beyin pate nefisti), Cüneyt Asan, Ali Ronay ve Hazer Anani aktiftiler. Ömür Akkor’un, farklı ekmek ve mayalarımızı tanıtan “Anadolu’nun Binlerce Yılı” sergisini de başarılı buldum.

Haber kaynağı : http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/hurriyet-pazar/ulkemiz-mutfaginin-yurtdisi-tanitimi-ve-gastronomika-36920741

Yayım tarihi
Blog olarak sınıflandırılmış